MAJ
Centrum Kultury „Stilon”
Kolejno nagrody otrzymali:
1. Irena Nawrot (Lublin)
2. Sławomir Sajkowski (Gorzów)
3. Tomasz Michałowski (Augustów)
Wyróżnienia przyznano:
- Piotrowi Perczyńskiemu (Drezdenko)
- Rafałowi Marczewskiemu (Bytom)
- Dariuszowi Murławskiemu (Knurowo)
- Tomaszowi Tupalskiemu (Drezdenko)
Ekspozycji towarzyszyła pokonkursowa wystawa fotografii „Reportaż ‘92”.
Zwyciężyły zdjęcia Ireny Nawrot z Lublina, przedstawiające łagodne „pejzaże” krągłości brzucha kobiety w ciąży, zatytułowane „Wypukłe fotografie”, Srebrnym medalem odznaczono gorzowianina Sławomira Sajkowskiego za zestaw portretów bez tytułu, a brązowym Tomasza Michałowskiego z Augustowa za trzy prace pod tytułem „Napełnić przestrzeń”.
Jury przyznało również cztery wyróżnienia. Otrzymali je Piotr Perczyński z Drezdenka, który przedstawił 6 „malarskich” zdjęć wykonanych techniką gumy, Rafał Marczewski z Bytomia za prace pod tytułem „Obcy”, Dariusz Murławski z Knurowa za „Materię technokracji” i Tomasz Tupalski z Drezdenka za zestaw zdjęć pod tytułem „Zawsze Słońce”.
W konkursie „Reportaż ‘92” jury oceniało 44 zestawy zdjęć 30 autorów. Przeważały prace obnażające naszą „polityczno-chrześcijańską” rzeczywistość. Lech Wałęsa raz z czarnymi wąsami, raz z siwymi; czekanie na Ojca Świętego, żebrzące rumuńskie dzieci.
Ze względu na wyrównany poziom prac, jury czterema srebrnymi medalami nagrodziło: Sławomira Sajkowskiego za brutalne „Otwieranie Europy”, Irenę Gałuszko z Rzeszowa za reportaż pod tytułem „Rumuni w Rzeszowie – noc i dzień”, Mieczysława Wielomskiego z Czechowic-Dziedzic za „Śląsk w cieniu krzyża i komina” i „Disneyland polski”, Andrzeja Anioła-Wyrozębskiego z Łodzi, który przedstawił wstrząsający reportaż, złożony z portretów „wewnętrznych” ludzi opóźnionych w rozwoju, z ironią zatytułowany: „Nasi ulubieńcy z domu pomocy”.
W salach BWA czynna jest również bardzo ciekawa, bawiąca światłem i fakturą ekspozycja szwajcarskiej fotografii, a w małej galerii wystawa z Belgii; Gazeta Lubuska-Magazyn Nr 11/ 16-17.05.1993 r.