MENU

Wystawy

GUNTER NEUBAUER - MALARSTWO

MARZEC 
 
Mała Galeria BWA-GTF
 
Günter Neubauer urodził się 11 marca 1944 roku w Tachau (Czechosłowacja). W latach 1960-1963 Fakultet Robotniczo-Chłopski Sztuk Plastycznych w Dreźnie. Studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Dreźnie u prof. Güntera Horlbeck’a (1964-1967). W latach 1967-1969 studia w Wyższej Szkole Sztuki Plastycznej i Stosowanej w Berlin – Weßensee u prof. Waltera Womacki. Od 1969 uprawia wolny zawód we Frankfurcie nad Odrą. Jest malarzem i grafikiem.   
 
„Arkusze z cyklu „Krajobrazy zwierzęce” stanowią dokument wyraźnej zmiany i poszerzenia jego możliwości wyrazu. Zetknięcie się z azjatycką kulturą i z buddyjską religią podczas podróży do Wietnamu w 1987 roku doprowadziło artystę do głębokiego spojrzenia w stosunek człowiek-natura i stało się początkiem przemiany formalnej. Szukanie adekwatnego artystycznego sformułowania kompleksowych myśli o naturze, które pozornie nieistotne również pojmują, jako równouprawnienie części w ludzkim krwioobiegu natury, pozwoliło mu znaleźć w twórczo-eksperymentalnym procesie nowe możliwości formalne i techniczne. Przy jego „laserunkach” przez jedwab lub papier jedwabny powstają oryginalne biomorficzne struktury, przy których warstwami nakładane farby akwarelowe otrzymują swoją przejrzystą siłę blasku. W luźnym rytmie przenikają się i uzupełniają sformułowania abstrakcyjne i figuratywne”- pisała o Günterze Neubauerze Hennelore Perge.
Jego obrazy są po prostu piękne, głębokie, przenikliwe. Artysta oddaje w nich nie tylko obraz własnych „udręczeń psychicznych” nad istotą więzi człowieka z naturą, ale przede wszystkim jednak tworzy obrazy panoramiczne, ciepłe, nostalgiczne niemal. Oglądający mogą odczytywać ich przesłanie dowolnie, swobodnie zgodnie z własnym nastrojem i znaleźć w nich odpowiedzi na pytania, które niesie ze sobą przemijanie. Napewno, więc warto zagłębić się w refleksje zapisane przez Neubauer’a w jego przepastnych pejzażach; Stilon Gorzowski Nr, 6/ 22.03.1993 r.
 

wróć