MENU

Wystawy

KAROL GĄSIENICA-SZOSTAK

PAŹDZIERNIK-LISTOPAD 
 
Mała Galeria BWA-GTF
 
Karol Gąsienica-Szostak urodził się w 1962 r. w Gdańsku. Ukończył PLSP im. A. Kenara w Zakopanem. Studia Artystyczne na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Dyplom w 1988 r. w pracowni prof. Jana Kucza. W 1989 r. pracuje jako asystent w tejże pracowni. 
 
W Małej Galerii została otwarta wystawa prac Karola Gąsienicy-Szostka, młodego artysty ze znanego rodu Gąsieniców. Ukończył on studia w 1988 r. w klasie prof. Jana Kucza w warszawskiej Akademii. Wrócił do Zakopanego, skąd jego korzenie i gdzie wchodził w tajniki sztuki w szkole Kenara. Gorzowianom dał się poznać jako komisarz wystawy „sztuka prowincjonalna”, przedstawiającej dorobek uczniów szkoły Kenara. W Małej Galerii Karol Gąsienica-Szostak pokazuje swoje rzeźby w drewnie a także rysunki; Ziemia Gorzowska 24.10.1991 r.
 
Autorska prezentacja Gąsienicy-Szostaka była prezentacją ascetyczną, pozbawioną symptomów kokietowania publiczności. Rysunki autora, wykonane grubym śladem pędzla, oszczędne i szkicowe, za tło mają powierzchnię papieru, bądź zwykłe płótno bieliźniane w formie skrawka poduszki czy pierzyny. Gama barwna ogranicza się do różnych odcieni bieli i szarości. Płótno traktowane jest w identyczny sposób jak kartka papieru: bez naciągnięcia na blejtram, bez pokrycia gruntem. Widoczne miejsce po guzikach, wyraźny splot włókien tkaniny, ślady zagnieceń.
Wykonane na takim podkładzie rysunki mają charakter szkicowy. Przypominają zapiski na papierowych kawiarnianych serwetkach. Są czymś konkretnym i ulotnym zarazem. Wstępem do dzieła. Jego odległym projektem: próbą ocalenia myśli zaledwie; Gabriela Balcerzakowa; Ziemia Gorzowska 21.11.1991 r. 
 

wróć