MENU

WYDARZENIA

                      

Dzień Kina Polskiego

 

11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Polskie kino natomiast w tym roku obchodzi 110. urodziny. Najstarszym polskim filmem jest bowiem pochodząca z 1908 roku „Pruska kultura”. Dlatego też nie możemy ominąć takiej okazji do świętowania! Jako Stowarzyszenie Kin Studyjnych wspierające rozwój i działalność Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych – najlepszych kin w Polsce wychowujących kolejne pokolenia wytrawnych kinomanów – chcemy zaprosić naszych Widzów do uczczenia tych dwu wyjątkowych dat w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, czyli w KINIE!
Tego dnia w blisko 100 kinach zrzeszonych w Sieci w całej Polsce zagoszczą wybrane filmy polskie w cenie 11 zł za bilet!

 

W programie:

 

godz. 15:30 Marysia i krasnoludki

reżyseria: Konrad Paradowski, Jerzy Szeski
Polska 1960, animacja, 61 min., od 5 lat

Król Błystek, władca krasnoludków, z niecierpliwością wyczekuje nadejścia wiosny. Wysyła nadwornego kronikarza Koszałka, by sprawdził, czy nastały już cieplejsze dni. Krasnoludek wychodzi na powierzchnię i mimo oczywistych znaków nie zauważa wiosny. Na domiar złego daje się przechytrzyć lisowi, przez co uboga Marysia traci stado gąsek. Koszałek postanawia pomóc dziewczynce odzyskać zgubę.

Pokaz w ramach DKF Megaron, wstęp wolny.

 

godz. 17:00 Kamerdyner

reżyseria: Filip Bajon
występują: Sebastian Fabijański, Anna Radwan, Janusz Gajos
Polska 2018, dramat historyczny, 150 min., od 15 lat

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz, kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów, Marita. Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli, który walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. 

Cena biletu: 11 zł

 

Strona projektu: Święto Kina Polskiego


Dzień Kina Polskiego plakat

wróć