Szaweł Płóciennik
Heterror, billboard przy ul. Wybickiego, Gorzów Wlkp.
Grafika „Heterror” to wariacja o mieście Gorzów. Jest to ilustracja wykonana techniką cyfrową, z wykorzystaniem ręcznie robionych rysunków i obrazów. Byłem w Gorzowie parę dni na okoliczność montażu mojej wystawy w MOS (gmach galerii też pojawia się na obrazku) i kilka rzeczy przykuło moją uwagę. Piękne wille, często o zjawiskowych barwach, tasują się tutaj z dziwnymi potworkami, jak np. budowla pośrodku ronda za rzeką, przypominająca statek kosmiczny. Można było nawet zejść schodkami prowadzącymi do tunelu, pod kopułę tego gwiezdnego wehikułu i przyjrzeć się mechatronice od środka. Podczas pracy nad kolażem, gdzieś za uchem wybrzmiewały także zasłyszane historie o wspaniałych, minionych dziejach fabryki Stilon. W tej chwili to ruina gotowa do rozbiórki. To chyba blizna każdego miasta po transformacji, mit o czymś co było dobre, ale już tego nie ma. Ta grafika to wyraz emocji zostawionej tam, nad Wartą, w totalnym zawieszeniu i szaleństwie związanym również z organizowaniem wystawy, której nie można było nikomu pokazać.
Szaweł Płóciennik (ur. 1987) – absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego, aneks w pracowni dr hab. Jana Mioduszewskiego, 2019); twórca powieści graficznych, malarz i performer. Założyciel Otwartej pracowni eksperymentu Kaplica. Uczestnik licznych wystaw w kraju i za granicą. Kurator projektu Oddział Przepiękny. Wyróżnienia: nominacja do nagrody Super Hiro w kategorii komiks roku 2012, nagroda im. Grzegorza Kowalika w konkursie Nalepsze Dyplomy ASP Coming Out 2015. Autor okładki albumu Kultura legendarnej formacji Izrael, 2017. Laureat Nagrody Twórczej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznana przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, 2018. Uczestnik wystawy Coming Out - Najlepsze Dyplomy ASP 2019. Laureat nagrody inicjatywy Entry 2019.
Adaptacje. Sztuka w przestrzeni Gorzowa.
Podczas pandemii Miejski Ośrodek Sztuki wychodzi z działaniami także poza obiekt przy ul. Pomorskiej. Do udziału w projekcie zaproszono artystów z Polski i zagranicy, którzy komentują doświadczenie funkcjonowania w tym wyjątkowym okresie wymagającym bezustannej adaptacji do nowych warunków. Sztuka zaistnieje w przestrzeni Gorzowa: pojawi się na billboardach, plakatach, w pustych witrynach; zatrzyma nas w centrum miasta i na jego obrzeżach. Celem projektu jest zachęta do wspólnej uważnej refleksji nad współczesnością.