Basia Bańda, Akwarele na obniżenie ciśnienia, 2020
wystawa na Starym Rynku (od strony ul. Obotryckiej) od 2.12.2020
Ze względu na opresyjną sytuację, którą spowodowała pandemia, Basia Bańda rozpoczęła w 2020 roku realizację cyklu akwarel „obniżających ciśnienie”. Każda z prac motywowana jest innym doświadczeniem – własnym odczuwaniem czasu izolacji, niezgodą na decyzje polityczne czy zderzeniem z niedogodnościami dnia codziennego. Terapeutyczna moc prezentowanych obrazów i żywych kolorów ma oddziaływać pozytywnie także na odbiorców sztuki.
Fot. Marek Lalko
Basia Bańda - studiowała w latach 2001-2006 na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, kierunek - Malarstwo. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego w 2006 r. W 2018 r. uzyskała tytuł doktora na ASP w Katowicach. Od 2008 r. pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych i Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego jako asystentka w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Woźniaka. Współpracuje z Fundacją Salony w Zielonej Górze. Mieszka i pracuje w Zielonej Gorze.
Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i zagranicą między innymi w:
Galerii BWA w Zielonej Górze, Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Galerii Szarej w Cieszynie, Galerii Platan w Budapeszcie na Węgrzech, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, CSW, Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Zachęcie w Warszawie, Prague Biennale 4 w Pradze w Czechach, Instytucie Polskim w Berlinie, Galerii Arsenał w Białymstoku.
Prace w kolekcjach państwowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Lubuskiej Zachęcie Sztuki Współczesnej, Dolnośląskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Warmińsko-Mazurskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Wielkopolskim Towarzystwie Sztuk Pięknych, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Galerii Sztuki Legnica, BWA w Lesznie, Galerii Labirynt w Lublinie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
W 2009 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Młoda Polska
W 2007 roku półroczne stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W 2011 roku współpraca z Operą Narodową w Warszawie
Wysokie miejsca w rankingach Rzeczpospolitej Kompas Młodej Sztuki
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem,obiektem oraz działaniami w przestrzeni publicznej.
Adaptacje. Sztuka w przestrzeni Gorzowa
Podczas kolejnego lockdownu Miejski Ośrodek Sztuki wychodzi z działaniami także poza obiekt przy ul. Pomorskiej. Do udziału w projekcie zaproszono artystów z Polski i zagranicy, którzy komentują doświadczenie funkcjonowania w tym wyjątkowym okresie wymagającym bezustannej adaptacji do nowych warunków. Sztuka zaistnieje w przestrzeni Gorzowa: pojawi się na billboardach, plakatach, w pustych witrynach; zatrzyma nas w centrum miasta i na jego obrzeżach. Celem projektu jest zachęta do wspólnej uważnej refleksji nad współczesnością.
Artyści: Basia Bańda, Gosia Bartosik, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Paweł Dunal, Michał Frydrych, Jakub Gliński, Karolina Jabłońska, Magdalena Łazarczyk, Dominika Olszowy, Marta Romankiv, Simone Ruess, Paweł Susid, Małgorzata Wielek – Mandrela, Wykwitex, Paweł Żukowski
Kuratorzy: Marta Gendera, Gustaw Nawrocki, Bartosz Nowak
Projekt graficzny: Monika Szalczyńska