„Mamo, Tato, co to jest sztuka?” „Czy to jest sztuka?” Jeśli pójdziemy z dziećmi do galerii sztuki współczesnej na pewno usłyszymy tego typu pytania. Bo czy sztuką jest obieranie ziemniaków? Albo zgaszenie światła? Czy zawsze będziemy potrafili dzieciom odpowiedzieć na ich pytania?
Zapraszamy (nie tylko dzieci:) na internetowy cykl spotkań ze sztuką współczesną, w którym będziecie mogli poznać wybrane dzieła sztuki XX i początku XXI w. Dowiecie się z nich o metodach pracy współczesnych artystów i sami będziecie mogli poczuć się jak oni, tworząc prace. Do dzieła!
Śledźcie naszą stronę internetową oraz FB, gdzie dwa razy w tygodniu będziemy zamieszczać dla Was zadania/tematy. Oto pierwsze z nich, następne w piątek.
SZTUKA czy sztuka?!
Warsztat I „Fontanna”
Na początku XX w. sztuka bardzo się zmieniła. Artyści zaczęli tworzyć takie prace, których nikt nigdy wcześniej nie tworzył. Zaczęli malować obrazy nieprzedstawiające rzeczywistości (obrazy abstrakcyjne) albo wykorzystywali przedmioty zwyczajne, gotowe tzw. „ready mades”. Najważniejszym wydarzeniem, które przedstawia tę rewolucję w sztuce jest pokazanie w galerii przez Marcela Duchampa w 1917 r. pisuaru i nazwanie go „Fontanną”. Dlaczego była to rewolucja? Ponieważ od tego momentu sztuka się zmieniła i najważniejszą częścią pracy artysty stał się jego pomysł.
Spróbujcie dzisiaj przyjrzeć się przedmiotom, które macie w domu. Może będzie to krzesło albo umywalka. Spróbujcie zmienić ich znaczenie. Może krzesło odwrócicie i będzie czymś zupełnie innym? A może umywalka stanie się basenem dla pająków? A może spróbujecie niektóre przedmioty zmienić np. dodając coś do nich?
Wyślijcie zdjęcia Waszych prac na adres kucharczyk@mosart.pl - koniecznie z tytułem, ponieważ to on będzie mówił o Waszym pomyśle.
Możesz też je umieścić pod naszym postem na Facebooku https://www.facebook.com/events/290557138580244/
Zdjęcie na plakacie pochodzi z: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ready-made
Warsztat II: „Niewidzialne Królestwo”
Tak, jak opowiadaliśmy w poprzednim wpisie od rewolucji Marcela Duchampa od początku XX w. sztuka zaczęła się zmieniać. Najważniejszy stał się pomysł/idea artysty, a nie samo dzieło sztuki. Tym samym „sztuka konceptualna” stała się bardzo ważna. W 1992 r. dwóch artystów mieszkających w Szwecji Leif Elggren i Carl Michael von Hausswolff ogłosiło się królami dwóch królestw Elgalandu i Vargalandu. Jeśli będziecie szukać tych krain na mapach świata na pewno ich nie znajdziecie, ponieważ są one niewidzialne. Ale to nie znaczy, że nie mogą istnieć w wyobraźni artystów.
Dzisiaj zadanie będzie złożone. Spróbujcie wyobrazić sobie państwo, którego nie ma. Najpierw wymyślcie jego nazwę, a potem możecie narysować lub namalować np.:
1) flagę tego państwa,
2) mapę, na której zaznaczycie jeziora, góry, miasta, mogą one być zupełnie fantastyczne, a jeziora wcale nie muszą być niebieskie,
3) godło,
4) paszport z wizerunkiem dziwnego mieszkańca Waszego państwa,
5) Możecie również skomponować muzykę i słowa do hymnu (może on składać się ze słów, które nie istnieją w żadnym znanym języku).
Czekamy z niecierpliwością na zdjęcia waszych prac. Umieśćcie je koniecznie pod naszym postem!
Zdjęcie pochodzi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Elgaland-Vargaland_flag.png
Warsztat III: „Halo Ziemia”
Kolejne zadanie również odnosi się do naszej wyobraźni. Każda sytuacja może być dla nas pozytywna lub negatywna w zależności, jak do niej podejdziemy. Postarajmy się wykorzystać to, że jesteśmy w domu razem z mamą, tatą a może babcią lub dziadkiem…
Wyobraźmy sobie, że nasze mieszkanie jest statkiem kosmicznym albo żaglowcem, pokój kajutą. Możemy się wcielić w role piratów, kosmitów, astronautów, odkrywców nowych lądów lub planet. Czy będąc na balkonie można lecieć balonem? Otwierają się olbrzymie możliwości dla naszej wyobraźni.
Zadanie polega na narysowaniu krótkiej historyjki rysunkowej, komiksu, które będą opisywały nasze przygody. Możecie prace wykonać samodzielnie albo z domownikami.
Najciekawsze pomysły opublikujemy na stronie Miejskiego Ośrodka Sztuki i Facebooku. Przewidujemy również nagrody rzeczowe.
Zdjęcia proszę przesyłać na adres e-mailowy: nowak@mosart.pl
Termin nadsyłania prac: 27 kwietnia 2020.
Zapraszamy do wspólnej zabawy.
Warsztat IV: „4 minuty 33 sekundy ciszy”
Spróbujcie dzisiaj pomyśleć o takiej sztuce, której nie widać, a słychać.
W 1952 r. amerykański artysta John Cage wykonał „koncert” z publicznością, który trwał 4 minuty 33 sekundy i składał się z… ciszy. Ludzie zgromadzeni na widowni czekali z niecierpliwością, aż artysta zacznie grać na fortepianie, ale nic się nie zaczęło. Czyżby nic?
Znajdźcie dzisiaj chwilę: wyłączcie telewizor, komputer, radio i posłuchajcie. Co można usłyszeć w takiej ciszy? Brzęczy mucha, warczy lodówka, śpiewa ptak? A może Wasz sąsiad śpiewa albo kicha? To wszystko to „sztuka dźwięku”. A Wy jesteście artystami, którzy ją odkrywają!
Spróbujcie dziś z przedmiotów, które macie w domu np. garnki, puszki, butelki plastikowe stworzyć instrumenty, na których zagracie „domowy koncert”. Dobrej zabawy!
Zdjęcie pochodzi: https://epodreczniki.pl/a/aleatoryzm---nowe-szalenstwo-w-muzyce/DoBw3fjvV
Warsztat V: „Dom u r”
W 1985 r. artysta Gregor Schneider w niemieckim miasteczku rozpoczął swój 12-letni projekt przemiany swojego rodzinnego domu. Jednak nie był to zwykły remont, ale bardzo dziwne niekończące się przebudowy. Artysta tworzył m.in. kopie pomieszczeń, które już istniały, tunele, ślepe korytarze, przesuwające się ściany i podłogi. Dziś ten dom już niestety nie istnieje. Został pocięty na kawałki, które znalazły się w różnych galeriach na świecie.
Przyjrzyjcie się dzisiaj wybranemu pomieszczeniu Waszego mieszkania/domu. Spróbujcie zrobić w nim coś, co będzie zmieniało nie tylko jego wygląd, ale też funkcję. Możecie wykorzystać krzesła, poduszki, koce i inne wybrane przez Was przedmioty. Zbudujcie bazę albo labirynt, przez który będą musieli przejść inni mieszkańcy Waszych domów, żeby np. dostać się do łazienki. Wasz projekt, który w końcu zrealizujecie to „instalacja”. Tak współcześni artyści nazwali rzeźby, które wykonują z różnych materiałów np. z folii, plastiku, światła, mgły, mebli, wody, telewizorów, śmieci itp.
Jeśli macie w domu różnej wielkości pudełka, kolorowe papiery i klej możecie wykonać również małą kopię waszego pokoju. Wystarczy wziąć największe pudełko, które będzie Waszym pokojem. Potem spróbujcie wykonać łóżko, biurko, zabawki i inne rzeczy, które znajdują się w Waszym pokoju. Możecie również rysować kredkami albo mazakami. Na koniec spróbujcie coś dodać w tym pomieszczeniu. Coś, co byście chcieli, żeby tam się znalazło np. huśtawka, hamak, wielki domek dla lalek albo tor przeszkód dla samochodów.
Czekamy z niecierpliwością na zdjęcia Waszych prac. Umieśćcie je pod tym postem. Dobrej zabawy!
Autor zdjęcia: Arcturus
Warsztat VI: „Ann Lee”
Ann Lee to narysowana przez japońskiego grafika postać dziewczynki, która jak wielu innych bohaterów miała wystąpić w jednej z japońskich animacji. Jednak nikt nie chciał jej „zatrudnić”, ponieważ nie miała żadnych supermocy ani nie wyróżniała się niczym szczególnym. Aż pewnego dnia dwóch francuskich artystów Philippe Parreno i Pierre Huyghe postanowili odkupić Ann Lee. Od tego dnia stała się bohaterką wielu ich filmów, książek, animacji i instalacji. Zaczęła się również pojawiać w pracach innych artystów. Stała się bardzo sławna.
Dzisiaj zapraszamy Was do narysowania albo namalowania Waszej wymyślonej postaci. Może ona wyglądać jak przybysz z innej planety. Stwórzcie Swojego bohatera, który może posiadać jakieś ciekawe cechy albo moce.
Spróbujcie narysować krótki komiks z jego przygodami.
Jeśli chcecie podzielić się swoimi dziełami to śmiało umieśćcie ich zdjęcia pod naszym postem.
Zdjęcie pochodzi: https://uk.phaidon.com/agenda/art/articles/2013/may/08/tino-sehgal-reanimates-manga-character-at-frieze/
Warsztat VII: „Autoportret z chandrą”
Zakończyliśmy na Facebooku prezentację prac Władysława Hasiora z naszej kolekcji. Z tej okazji zapraszamy do kolejnego twórczego działania.
„Autoportret z chandrą” (1987 r.) – tę pracę artysta wykonał na desce z użyciem swetra, futra, gracek ogrodniczych, drutu i blachy. Tytułowa chandra to smutek przedstawiony jako zwierzę, które drapie w brzuch.
AUTOPORTRET* z …
Rozejrzyj się w domu w poszukiwaniu ciekawych przedmiotów. Może nagle odkryjesz coś, na co już nie zwracasz uwagi? Może znajdziesz jakiś dziwny guzik, kamyk albo widelec? Z takich codziennych przedmiotów możesz stworzyć asamblaż**.
Spróbuj na kawałku tektury, kartki lub tkaniny przykleić lub tylko ułożyć przedmioty tak, by stworzyć swój autoportret. Przedmioty możesz specjalnie przygotować np. pomalować, wyginać itp. Wykonaj swój autoportret z czymś, co lubisz, co jest Ci bliskie albo przeciwnie, co Cię drażni albo denerwuje.
Umieść zdjęcie swojej pracy wraz z tytułem w komentarzach pod tym postem.
Praca, która otrzyma najwięcej polubień zostanie nagrodzona.
*Autoportret to portret własny – portret artysty wykonany przez niego samego.
**Asamblaż to dzieło złożone ze specjalnie spreparowanych czy przystosowanych (poprzez m.in. pomalowanie, połączenie z czymś, zniszczenie) przedmiotów codziennego użytku, bezużytecznych fragmentów rzeczy, znalezionych odpadków.
(Uwaga: zapraszamy rodziców/opiekunów do pomocy, szczególnie młodszym dzieciom. Jeśli chcecie przedmioty przykleić np. do tektury radzimy użyć kleju na gorąco).