MENU

Wystawy

Anna Bujak / Afekt

Galeria BWA

Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.

 

Anna Bujak

Afekt

 

wernisaż 25.01.2014 (sobota), godz. 17:00

 

Wystawa czynna od 26.01.2014 do 23.02.2014 r.ANNA BUJAK ur. w 1979. W latach 2007 – 2011 studia na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. W 2011 dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Christosa Mandziosa, aneks z rysunku u prof. Przemysława Pintala. Od 2012 doktorantka na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się rzeźbą i rysunkiem. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

   Afekt jest moim nowym projektem realizowanym na wystawę w gorzowskiej Galerii BWA. Są to w większości obiekty rzeźbiarskie oraz rysunki (2013/2014) przygotowane z myślą o tym konkretnym pokazie.
   Istotną dla mnie praktyką artystyczną jest przesuwanie znaczeń poprzez zestawienie ze sobą dwóch rzeczywistości. Uproszczone formy zwierząt wykonane ze stali, z charakterystycznym momentem przełomu (nacięcie w miejscu połączeń - stawów, mające wartość naturalnego pęknięcia), zdążają w stronę wyabstrahowanego modelu figury zwierzęcej, natomiast elementy uzupełniające, niejako dodane na końcu, są zdecydowanie określone (elementy odlane z żeliwa, brązu, aluminium itp.). To działanie na granicy figuracji i abstrakcji pozwala na wydobycie pełni znaczeń. Forma zwierzęcia zostaje zdematerializowana i sprowadzona do znaku, ujawniona zostaje natomiast, ważna dla mnie akcja. To, co dominuje w moich pracach, to zderzenie geometryzującej zdążającej w stronę abstrakcji formy z elementami organicznymi, przedstawiającymi. Jest to zestawienie geometrii z płynną organiką.
   Afekt to projekt, który w swoim zamierzeniu ma na celu uchwycenie krótkotrwałych emocji, które z natury swej są niedookreślone, bo chwilowe i rzadko pozwalają - nam patrzącym - na dokładne zbadanie. Tytuł wystawy zakłada,
że będzie ona o ekspresji emocji. Są to jednak, należy to podkreślić, „afekty” wyjątkowe, ponieważ wspólne człowiekowi i zwierzęciu. To, co starałam się uzyskać to efekt „stop klatki” w chwilach, najmniej dla bohaterów zdarzeń, pożądanych. Zatem będą to sytuacje traumatyczne, destrukcyjne, ale pojawi się również wątek eksplorujący znaczenie słowa afekt jako przeżycia pozytywnego, związanego z czułością, uczuciem, wzajemnym oswajaniem. Eksponowane obiekty, „zatrzymane w afekcie”, mają za zadanie budzić silne emocje, stąd ich agresywność i bezkompromisowość.
   Afekt, który stoicy nazywali „bezrozumnym poruszeniem duszy”, namiętnością rozumianą jako coś przeciwstawnego naturze ludzkiej jest dla mnie zjawiskiem bardzo ludzkim i nie-ludzkim (rozumianym jako zwierzęce) zarazem.

Wybrane osiągnięcia:
Stypendium artystyczne im. Jerzego Grotowskiego – wyróżnienie, Wrocławski Program Stypendialny (2013), Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie (II Biennale Dyplom początek drogi, Kraków - 2013). W 2011 wyróżnienie honorowe na ogólnopolskiej wystawie Najlepsze dyplomy ASP 2011, Gdańsk. W 2010 wyróżnienie honorowe na wystawie: Rysować!?... Ogólnopolska Wystawa Rysunku Studenckiego, Toruń. W latach 2008 – 2011 stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendium Artystyczne Prezydenta miasta Wrocławia (2008-2009).

Wybrane wystawy indywidualne:
2013 - Wystawa młodej rzeźby w przestrzeni miejskiej, I edycja projektu, plac Nowy Targ (z K. Krawczyk), Wrocław,
2013 - Anima/Animalis, Galeria Stolarnia, Instytut Historii Sztuki UW, Wrocław,
2013 - Człowiek – Zwierzę – Roślina, BWA Kielce,
2013 - Jatka na Jatkach w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, uliczka Jatki, Wrocław,
2013 - Opowieść o cieniu, CK Agora, Galeria, Wrocław,
2012 - Detale zachodu słońca, w ramach projektu Woliery vol. 4, Muzeum Współczesne Wrocławia, Bunkier Strzegomski, Wrocław,
2011 - Archeologia form, wystawa dyplomowa, BWA Awangarda, Wrocław.

Wybrane wystawy zbiorowe:
2013 - Dyplom Początek Drogi, II Internetowe Biennale Młodej Polskiej Sztuki, Galeria Pryzmat, Kraków,
2013 - II Biennale Sztuki Koniec człowieka, Galeria ODA, Piotrków Trybunalski,
2013 - Portas Abertas, wystawa projektu Eugénio de Almeida, Palácio da Inquisição, Évora, Portugalia,
2013 - Trzy wymiary, Muzeum Rzeźby Współczesnej, Orońsko,
2012 - Pokonkursowy przegląd młodej sztuki Untouchable/Niedotykalne w ramach Mediations Biennale, Gallery Store, Poznań,
2012 - Pokaz obiektów rzeźbiarskich Archeologia form w ramach Slot Art Festiwal, Lubiąż,
2012 - 5 Ogólnopolska Wystawa Rysunku Studenckiego, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń,
2012 - Post Jerusalem, 6 spojrzeń na miasto, Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław,
2011 - Najlepsze dyplomy ASP 2011, Ogólnopolska wystawa, Filia Muzeum Narodowego Zielona Brama, Gdańsk.        


Anna Bujak, ,,Afekt

Anna Bujak, ,,Afekt"

Bez tytułu, 2013

Uroboros, 2013

Trauma, 2014

wróć