MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

Wystawy

JÓZEF WILKOŃ - MALARSTWO, RZEŹBA

Galeria BWA
 
PAŹDZIERNIK-LISTOPAD
 
Urodzony w podkrakowskich Bogucicach. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie i historię sztuki na UJ. Rzeźbiarz, malarz, rysownik, ilustrator niemal 200 książek dla dzieci i dorosłych. Wystawa zatytułowana "Bestiarium" przedstawia świat wyimaginowanych bestii oraz metalowych i drewnianych zwierząt. Jest autorem wielu ilustracji do dzieł Adama Mickiewicza, Jerzego Fickowskiego, Ludwika Jerzego Kerna, Anny Kamieńskiej. Jest twórcą uwielbianym przez widzów, szczególnie za granicą, o czym świadczy m.in. muzeum jego prac w Japonii. 
 
To najbardziej oblegana wystawa w tym roku. Codziennie przez galerię przewija się do 100 osób- mówi Zofia Łazarska z MOS. Widzów zwabiają rzeźby zwierząt Józefa Wilkonia. Przed południem przychodzą najmłodsi, po południu dorośli. I choć czasem się krępują, w końcu się przełamują i głaskają drewnianego lwa po nosie; Gazeta Wyborcza, 24.10.2003 r. 
 
Z podwarszawskiego Piaseczna przyjechały słynne szafy grające, jest sfora przyjaźnie i ciekawsko popatrujących lisów, stadko blaszanych kaczuszek karnie wędrujących za mamą- kaczką. Nie mogło zabraknąć słynnych gęsi kapitolińskich i wilczycy karmiącej jednego z bliźniaków. 
W Galerii BWA dryfują także słynne metalowe ryby, od których zaczął się rzeźbiarski rozdział w życiu Józefa Wilkonia. Wystawę rzeźb uzupełniają słynne, bardzo dobrze znane nieco starszym czytelnikom baśni ilustracje z pogodnymi zwierzętami; Gazeta Wyborcza, 13.10.2003 r.
 

wróć