MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

Wystawy

ADAM BOJARA, MICHAŁ BOJARA - MALARSTWO, FOTOGRAFIA

Galeria BWA
 
LIPIEC-SIERPIEŃ
 
"Portret mistrza"
 
Wystawa malarstwa Adama Bojary i fotografii jego syna Michała dedykowana Władysławowi Hasiorowi w czwartą rocznicę jego śmierci, dokumentująca wieloletnią znajomość artystów i zakopiańskiego rzeźbiarza. 
 
Adam Bojara urodził się 1949r. w Tarnowie, w latach 1980-1985 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarskim w pracowni prof. L. Maciąga, kompozycję u prof. R. Owidzkiego oraz ceramikę u prof. Borysa. Pierwsze wystawy jego prac organizowano już w latach 70., później jego dzieła „podróżowały” po całym świecie. Pokazywano je w Mediolanie, Paryżu, Sztokholmie, Nowym Yorku, Londynie. Wpływ na jego twórczość miała znajomość z Władysławem Hasiorem oraz liczne podróże. Malując swoje obrazy, stosuje nowoczesne środki wyrazu. Tworzy sztukę pozbawioną niepotrzebnych symboli, pełną czystych uczuć i obserwacji otaczającego świata. Jego dzieła uświadamiają, jak trudno jest dostrzec we współczesnym świecie to, co istotne, jak łatwo jest przegapić to co naprawdę piękne; Tylko Gorzów, Nr 29, 17.07.2003 r.
 
Dla Michała Bojary Hasior jawił się jako ktoś absolutnie wyjątkowy. Jako młody fotografik zafascynowany był on osobą Mistrza. Uwieczniał go w swoim obiektywie. Uchwycił Mistrza w różnych sytuacjach, tych bardziej wzniosłych oraz zupełnie prozaicznych. Są one zapisem fragmentów jego życia, ulotnych chwil, które artysta dzielił ze swoimi wielbicielami; Ziemia Gorzowska, Nr 30, 24.07.2003 r.
 
Władysław Hasior- urodzony w 1928r. w Nowym Sączu, 1947-1952 Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenera w Zakopanem. 1952-1958 Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. 1959 stypendium francuskiego Ministra Kultury, studia w pracowni Ossipa Zadkine’a w Paryżu. Od 1957r. wystawy indywidualne oraz udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Zmarł w Krakowie w 1999r.

wróć