MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

Wystawy

RENATA BONCZAR - MALARSTWO

Galeria BWA
 
STYCZEŃ-LUTY 
 
Urodzona w Katowicach. Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 1980 roku w pracowni Jerzego Dudy Gracza. Jej obrazy znajdują się w zbiorach galerii i muzeów w kraju i na świecie. Wystawa pt. "Zaginione miasta" to pejzaże odwiedzanych krajów, stare pałace i odrapane kamienice rodzinnych Katowic.

Artystka ma na swoim koncie dziesiątki wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz wiele nagród. Jej obrazy poruszają swoją tajemniczością. W pracach Renaty Bonczar widać wpływy jej mistrza Jerzego Dudy Gracza. W swoich obrazach stara się opowiadać o tym, co czuje, przekazuje własne interpretacje natury, ślady zaginionych kultur i cywilizacji.
    
     Renata Bonczar maluje laserunkami, techniką trudną i wymagająca znakomitego warsztatu. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczynała od abstrakcji ekspresyjnej. Pierwsze jej prace odwoływały się do natury. Ogień, woda, kamień, jajo, fallus to stałe elementy jej obrazów także i dziś. Jednak tworzy ona teraz przede wszystkim pejzaże z charakterystycznymi elementami, takimi jak: polskie wierzby, chałupy, katedry, przydrożne kamienie. Są one oryginalne, tajemnicze, a zarazem niepokojące. Poruszają widza próbując wyrazić napięcie, osaczenie, złudzenie, jakim poddawany jest w swej skazanej na przemijanie egzystencji człowiek; Rzeczpospolita 21.02. 2003/ Nr 43 Kultura.

wróć