Galeria BWA
STYCZEŃ
"Dialogi"
Kazimierz Rochecki ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektuje wnętrza sakralne. Ma na swoim koncie 25 wystaw indywidualnych i 100 zbiorowych. Od 1985 roku wykłada w Zakładzie Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Kazimierz Rochecki jest twórcą Forum Malarstwa Polskiego w Lesku. Są to sympozja, na które przyjeżdżają znakomici naukowcy i wspaniali artyści…. Ostatnie odbyły się pod hasłem: „Malarstwo- sztuka koncentracji”. W tym roku to będzie: „Malarstwo, jako obraz duszy”; Ziemia Gorzowska nr 4, 24.01.2002 r.
Moje obrazy nie mają nic wspólnego ze ślicznością i słodkością typowych „świętych obrazków”- mówił na wernisażu artysta. – Niektóre moje prace mogą wręcz bulwersować widzów, choć nie zależy mi wcale na wywołaniu takiego efektu. Maluję po to, by poruszyć odbiorcę, nawiązać z nim dialog, porozmawiać o życiu, śmierci. Obraz umożliwia taką rozmowę. Działa jak kratka w konfesjonale, ośmiela, zapewnia dyskrecję; fragment wypowiedzi artysty, Gazeta Lubuska 14.01.2002 r.
W swoich płótnach podejmuje dialog z tradycją, usiłuje namalować to, co niepoznawalne. Bada metafizyczne obszary ludzkiej wiary i religijności. Czyni to w wyborny, mistrzowski wręcz sposób. Stosuje ascetyczne środki i osiąga świetne efekty. Już od pierwszych chwil wzrok zwiedzających przyciąga niekonwencjonalne wyobrażenie Chrystusa wyłaniającego się z mroku, zawieszona gdzieś w przestworzach uwodzi niezwykłym światłem wydobywającym się z wnętrza postaci. Główną siłą obrazu jest jego prostota. Owa asceza i pokora w podejściu do materii malarskiej powoduje, że równie mocno przyciągają autorskie przetworzenia „Ostatniej wieczerzy” czy „Piety”. Skupione, bardzo zdyscyplinowane wewnętrznie malarstwo doskonale pasowałoby do współczesnych wnętrz kościelnych; Gazeta Wyborcza 14.01.2002 r.