MENU

Wystawy

MIROSŁAWA ROCHECKA - MALARSTWO

Galeria BWA
 
STYCZEŃ
 
"Trzeci wymiar koloru"
 
Mirosława Rochecka studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artystka malarka wykładająca w Zakładzie Kształcenia Artystycznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.  
 
Jej abstrakcje eksplorują sferą duchowości poprzez wybrany kolor, plamę, płaszczyznę; Gazeta Wyborcza 14.01.2002 r.
 
W swojej twórczości ucieka od dosłowności, skłania się ku abstrakcji. W malarstwie najważniejszy jest dla niej kolor, bo „kolor jest językiem, którym można wyrazić więcej niż jakimkolwiek językiem świata; Gazeta Lubuska 14.01.2002 r. 

    Poszukując malarskiej jedni, fizycznej kreacji świata przeczuć i intuicji, kształtu dla skojarzeń, przesłań i podświadomości, zmagam się z konkretem malarskiej materii, zestawiam kolory poszukując właściwego tonu, nasycenia, współbrzmienia, subtelnego niuansu …
   Malarstwo, to w moim odczuciu, czynność fascynująca, dotykająca obszarów medytacji, oczyszczająca i mobilizująca etycznie. Nie dając się z góry do końca zaplanować i przewidzieć, wymaga ciągłej uwagi, czujności, cierpliwości, wrażliwości i refleksu. W moim malarstwie najważniejszy jest kolor. Uważam, że kolor jest dla malarstwa wartością podstawową, nośnikiem treści, uczuć i znaków. Kolor- to światło, blask, splendor, anielskie chóry, niepodważalna wartość, piękno samo w sobie. Kolor inspiruje, wskrzesza, zachwyca.
       Najważniejszymi barwami są dla mnie błękit i czerwień, gdyż mają według mnie największa siłę wyrazu, głębię znaczenia i szczególny urok. Dążę do tego, aby moje obrazy oddziaływały na odbiorcę w sposób bezpośredni, przenikając niejako do jego świadomości i skłaniając do kontemplacji nie tyle estetycznej, co raczej metafizycznej i filozoficznej
; fragment wypowiedzi artystki z katalogu „Trzeci wymiar koloru”.
 

wróć