MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

Wystawy

EXISTENCE - WYSTAWA FOTOGRAFII

LIPIEC
 
Galeria BWA
 
SZEŚCIU FOTOGRAFIKÓW DUŃSKICH:
 
- Torben Eskerod - "Twarze"
- Joakim Eskildsen - "Requiem"
- Charlotte Haslund-Christensen - "Inner City"
- Thyra Hilden - "Red Out"
- Johnny Jensen - "Meeting Places"
- Lisbet Nielsen – „Sweet Reality”
 
Existence oznacza istnienie, byt, bycie czy, po prostu, egzystencję. Możliwości interpretacji tego tematu są niezwykle szerokie. Może ona dotykać wszystkiego, co dotyczy człowieka. Świadomość naszej egzystencji łączy się zawsze z poczuciem bycia wobec kogoś lub czegoś, co zewnętrzne. Odniesienie się wobec czegoś stwarza dystans i rodzi poczucie odmienności świata wewnętrznego i zewnętrznego. Na tym, między innymi, buduje się nasze poczucie istnienia, którego świadectwo można przedstawić jedynie przez opis tego, co nas otacza w świecie zewnętrznym; fragment tekstu z folderu „Dania na zamku” Poznań 18.11-15.12.2001r. 
 
Klasyczne portrety, wystylizowane miejsca spotkań oraz badanie szczegółów układają się w mozaikowy obraz życia sfotografowanego przez duńskich artystów. Na „Existence” złożyły się prace sześciorga fotografików duńskich różniących się spojrzeniem na świat. Zdjęcia te pozornie różni wszystko- technika, wybierane obiekty, sposób widzenia świata, podejście do fotografowanego, rzeczywistości. Jednak przy uważniejszym spojrzeniu łatwo można dostrzec ich jednolitość, koherentność. Wszystkie cykle układają się w czytelną, wzajemnie dopełniającą się diagnozę- ludzka egzystencja jawi się, jako przerażający, smutny i samotny proces rozciągnięty w czasie. 
Zdjęcia Duńczyków nie pozostawiają żadnych złudzeń- człowiek zawsze jest i będzie sam, pozostawiony sam sobie. W przełamaniu wyobcowania i osamotnienia nie pomagają nawet tak rozpaczliwe gesty, jak tatuaż na czole czy kolczyki wpięte w nos lub brwi; Gazeta Lubuska 11.07.2002 r.

wróć