MENU

Wystawy

"ANNA FRANK - HISTORIA NA DZIEŃ DZISIEJSZY"

Galeria BWA
 
STYCZEŃ
Anna urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie nad Menem, w żydowskiej rodzinie mieszkającej w Niemczech. Po dojściu Hitlera do władzy rodzina Anny uciekła do Amsterdamu. Ale po kilku latach również w Holandii rozpoczęły się prześladowania Żydów. W czerwcu 1942 roku siostra Anny otrzymała wezwanie do stawienia się w obozie pracy 
w Niemczech. Rodzina zaczęła się ukrywać w opuszczonej oficynie kamienicy. Po dwóch latach ktoś wydał ukrywających się Żydów. Matka zmarła w Auschwitz, a córki na tyfus w obozie Bergen-Belsen, zaledwie na kilka tygodni przed jego wyzwoleniem. Jedynie ojciec przeżył wojnę.
 
       Na kilkudziesięciu fotogramach przedstawiono przejmująca historię holenderskiej żydówki i jej rodziny, ukrywającej się od 12 VI 1942 do 4 VIII 1944 roku. Wystawa ta, to przejmujący zapis dni okupacji i zagłady Żydów, widziany oczami 14-15 letniej dziewczynki. Ekspozycja zawiera zdjęcia z albumu rodzinnego bohaterki i jej znajomych; Ziemia Gorzowska Nr 1/ 07.01.1999r.
 
Dziennik prowadzony przez nastolatkę jest przejmującym zapisem czasów okupacji, czasów zagłady Żydów. Wystawie będzie towarzyszył film „Kochana Kitty”. „Kitty” to imię wymyślonej dziewczyny, do której adresowała swój dziennik Anna. 
Jutrzejszy wernisaż uświetni występ chóru Cantabile. Organizatorem wystawy jest Gorzowski Klub Rotariański, współorganizatorami: gorzowskie BWA i Dom Anny Frank w Amsterdamie; Gazeta Lubuska 05.01.1999 r.
 
Wystawę tworzą fotokopie kartek pamiętnika, fotografie z rodzinnego albumu Franków, zdjęcia z czasów dyktatury nazistowskiej. Jest mała Anna w szkole, na kolonii, bawiąca się ze starszą siostrą Margot i dziećmi sąsiadów. Ale fotografie z roześmianego dzieciństwa urywają się, zastępują je obrazy z całkiem innego świata: plakat z wystawy w 1935 roku w Berlinie „Dwoje wspaniałych aryjskich dzieci”, zdjęcia ilustrujące „lekarskie” badania cech rasowych, fotograficzne zapisy wojny, obozów, różnych przejawów dyskryminacji. 
Ekspozycji towarzyszy dwudziestominutowy film „Kochana Kitty”, opowiadający historię Anny Frank. Anna swój słynny „Dziennik”, który doczekał się tłumaczeń na ponad 50 języków i wielu wznowień, zaczęła prowadzić w dniu swoich 13 urodzin. Zeszyt odnaleziono po wojnie. Film pokazuje też czasy nam współczesne: Dom Anny Frank w Amsterdamie, który pełni rolę muzeum i jej dawną szkołę, której mury pokrywają fragmenty z jej pamiętnika; Hanna Ciepiela, Gazeta Lubuska 08.01.1999 r.




wróć