MENU

Wystawy

BARBARA WARZEŃSKA - SFERA PAPIEROWA I MALARSTWO

Galeria BWA
 
SIERPIEŃ 
 
Barbara Wawrzeńska jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1967 w pracowni prof. Marii Dawskiej. Przez lata zajmowała się tkaniną artystyczną i projektowaniem ubrań. Wystawa w Miejskim Ośrodku Sztuki jest zwrotem ku malarstwu i „papierowej sferze”.
 
Zwykłe wytłaczanki przemieniają się w intrygujące przestrzenne obrazy. Klamerki do bielizny stają się małymi dziełami sztuki. Eksperymenty z papierem pokazała w gorzowskim BWA szczecińska plastyczka Barbara Warzeńska. Obok tajemniczych pism kojarzących się z pismem runicznym zawisły także obrazy artystki; ROCH, Gazeta Zachodnia 18.08.1998 r.
 
(…) W sierpniu, w głównym salonie BWA oglądaliśmy trochę abstrakcyjne w szlachetnych rozwiązaniach kolorystycznych, obrazy szczecińskiej malarki Barbary Warzeńskiej, małżonki znakomitego malarza Ryszarda Kiełtyki. Barbara obok malarstwa wystawiła sporo prac, które można zakwalifikować do gatunku tkanin artystycznych. Kompozycje z papieru czerpanego, klejonego w różnych rytmach i konfiguracjach na szarym malarskim płótnie, czasem na fizelinie, to druga fascynacja Tworzy w nich nową artystyczną sferę, którą nazywa „papierową”, choć papier najczęściej bywa w niej tłem tylko do wysublimowanych reliefów, które buduje z innego, ale zawsze adekwatnego do papieru tworzywa, jak włosie, lniane pakuły, sznurek, drewniane łupki, tektura itp. Zadziwiające jak ona godzi „w czasie i przestrzeni” ten papier i ogień, jakim płoną jej olejne obrazy; Ireneusz Krzysztof Szmidt, Arsenał 9, Plastyka, 1998 r.
 
 
 

wróć