MENU

Wystawy

ANKA GOLL (RFN)

STYCZEŃ-LUTY 
 
Mała Galeria BWA-GTF
 
Anka Goll urodziła się w 1952 r. w Berlinie, W latach 1968-1970 nauka garncarstwa. Studia zawodowe w Muzeum Prehistorii w Weimarze, praca w Muzeum Prehistorii w Poczdamie (1970-1972). Lata 1976-1979 studia w Wyższej Akademii Sztuki w Berlinie na kierunku rzeźba ceramiczna. Od 1978 zajmuje się również architekturą wnętrz, malarstwem, grafiką, rysunkiem, collage. W 1984 roku zdobyła srebrny medal na Międzynarodowym Biennale Ceramiki Artystycznej w Vallauris (Francja). 
 
Na wernisażu prac autorka sama osobiście zaprosiła publiczność do zwiedzania galerii, mówiąc, że jej prace najlepiej same opowiadają o sobie. Plastyczka z landu Brandenburgia, na co dzień, poza malarstwem i rzeźbą, zajmuje się również architekturą wnętrz, collage i ceramiką; Hanna Ciepiela; Gazeta Lubuska 27.01.1992 r.
 
Ekspozycja też interesująca, skomponowana starannie z dwóch części, proporcjonalnie do zainteresowań autorki, która wychodziła od ceramiki i tworzywu temu poświęciła studia oraz wiele lat twórczości, by w późniejszym czasie sięgnąć też do rysunku i malarstwa. W dziedzinie prac na papierze Anka Goll pokazała łagodne monotypie wykonane przy użyciu jedwabiu, farby i papieru oraz ciekawe gwasze na zmiękczanej tekturze. 
W tym, co Anka Goll przedstawiła w Małej Galerii BWA znajdowałam liczne pomysły i realizacje funkcjonujące na poziomie symbolu, operujące tym rodzajem skrótu myślowego, jaki wprowadza symbol. (…) symboliczny wyraz nadaje tym stosunkowo podobnym, bryłowatym kształtom odmienny charakter oplatających je metalowych pęt, które pozwalają 
w „Figurze” dopatrzeć się przedstawienia postaci świętego Franciszka w rozmowie z ptakami.
Próbę pogłębienia myślenia symbolicznego i rozszerzenia go o pola skojarzeń metaforycznych dała autorka chyba tylko w parze brzuchatych figur zatytułowanych „The Willendorf Sisters”. Można w nich odnaleźć trwałość archetypu; Gabriela Balcerzakowa; Ziemia Gorzowska Nr 6/ 7.01.1992 r.
 

wróć