MENU

  • ADAM KOZICKI - plakat wystawy

Wystawy

PIOTR WYSOCKI - PRACE

Otwarcie: 22.11.2024, 18:00

wystawa czynna do 12.01.2025

Kurator: Bartosz Nowak

Automatycznie słowo "prace" kojarzy się z serią podobnych do siebie dzieł, w których autor, autorka dokonuje ekspresji swojego wnętrza, artystycznego "ja". U Piotra Wysockiego sytuacja jest odwrotna. On sam zazwyczaj jest po drugiej stronie obiektywu kamery, a tytułowe prace odbywają się wśród uczestników warsztatów lub reportaży a przede wszystkim dokonują się na widzach. Jest dużo tematów do przerobienia - wystawa jest prezentacją kilkunastu filmów, wideo artów i instalacji, które powstały w ciągu ostatnich dwudziestu lat, oraz najnowszego pełnometrażowego filmu Obczyzna (2024), który będzie można zobaczyć w Kinie 60 krzeseł.

Piotra Wysockiego interesują ludzie z prowincji, którym z jakichś powodów nie udało się zyskać szerszego uznania. Taką osobą jest Irena Zielińska z Międzyrzecza. Autora urzekła jej poezja oraz życie "zdeterminowane chorobą i samotnością". Inną bohaterką jest Aldona Wiśniewska z małej wioski pod Słupskiem, której Piotr Wysocki towarzyszył z kamerą sześć lat i stworzył z nią dwa filmy - jako pierwsza w okolicy trans kobieta zmieniła swoje imię i nazwisko, a później poddała się operacji korekty płci. Innym razem poznajemy uchodźców z północnego Kaukazu, mieszkających w Polsce muzułmanów odprawiających taniec, rytuał Zikr.

Jest pewne, że uchwycone przez artystę sytuacje będą u różnych osób budzić różne emocje i przemyślenia. Piotr Wysocki dokumentował zdarzenia na granicy polsko-ukraińskiej albo uroczystości żałobne związane z katastrofą smoleńską. Cała wystawa jest kompilacją różnorodnych obrazów, pomiędzy którymi można się swobodnie poruszać, skupiając się na tym, co najbardziej nas interesuje.

Bohaterki i bohaterowie wybrani przez Piotra mają wspólną cechę - są dziwni, nietypowi w takim sensie, że odstają od akceptowanej normy. Problem oczywiście nie tkwi w przedstawianych osobach a w normach - to stereotypy stają się podskórnym tematem przepracowywanym w kolejnych realizacjach artysty i spajają problematycznie bardzo odmienne obrazy. Cała wystawa staje się postulatem rozszerzenia naszego spectrum akceptowania inności. Bywa, że na warsztatach spotykają się antagoniści po to, aby się wzajemnie poznać, a nawet polubić (policjanci i parkourowcy) innym razem konfrontacja dokonuje się pomiędzy bohaterami filmów a widzami.

Poprzez wszelkie działania artystyczne Piotr Wysocki formułuje postulat wolności. Domaga się jej dla wszystkich swoich bohaterów - wspiera ich w odważnych działaniach lub dostrzega sytuacje, gdzie tej wolności brakuje, jest zabierana poprzez izolację, ignorancję lub propagandę. Podobnie jak pierwsze pokolenie artystów krytycznych Piotr Wysocki obserwuje zmiany zachodzące w Polsce. Co symptomatyczne, kierunek tych zmian nie zawsze jest optymistyczny. Neon "Czuwaj" otwierający wystawę to ważny sygnał, który powinniśmy wziąć pod rozwagę.

Bartosz Nowak

 

PIOTR WYSOCKI - artysta sztuk wizualnych. Tworzy filmy i instalacje wideo, a także organizuje akcje w przestrzeni publicznej i warsztaty artystyczne. Jego głównym polem działania są złożone projekty z pogranicza sztuki i filmu dokumentalnego, które służą artyście za narzędzie poznawania ludzkich problemów, i przedstawiania ich w kontekście politycznych, społecznych egzystencjalnych uwarunkowań. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Laureat licznych nagród, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2009 nominowany do Paszportu Polityki (sztuki wizualne). Finalista Konkursu Spojrzenia 2011 organizowanego przez Fundacje Deutsche Bank i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie. 

 

Pokazy filmu "Obczyzna" Piotra Wysockiego towarzyszące wystawie "PRACE"

OBCZYZNA

reż. Piotr Wysocki, Polska 2024, 76 min. 

23.11.2024, godz. 18:45

24.11.2024, godz. 14:45

Informacja o kolejnych planowanych pokazach wkrótce. 

 

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim

Galeria Arsenał, Białystok

Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Grupa SKG Sp. z o.o.

CKN Centrala


Projekt: Małgorzata Gurowska

wróć