MENU

REPERTUAR
Zobacz wszystkie >
piątek 9 czerwca 2017
18:00

Iza Rutkowska - PODWÓRKO IM. WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW
kup bilet

Projekcja filmu Podwórko im. wszystkich mieszkańców

Dyskusja o sztuce i rewitalizacji z udziałem Wojciecha Kłosowskiego i Anny Bonus Mackiewicz

9.06.2017, 18:00

 

PODWÓRKO IM. WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW
„Jeż” Izy Rutkowskiej wrocławskie podwórko na Przedmieściu Oławskim zna od podszewki. Był świadkiem metamorfozy, która dokonała się w mieszkańcach. Stał się także wymówką do dyskusji o tym, że sztuka ma realny wpływ na życie nawet tych, którzy na co dzień nie są z nią związani.
„Jeż” – jest dmuchany, ma 7 metrów i wygląda nieco dziwacznie na zaniedbanym podwórku. Zdołał jednak zachęcić lokatorów do wyjścia z mieszkań, dyskusji, a w konsekwencji działania służącego wspólnocie. Odstraszające miejsce ma realne szanse stać się godnym pozazdroszczenia, a działania wspólnoty z wrocławskiego Trójkąta inspiracją dla innych. Projekt Artystyczny Izy Rutkowskiej zdołał ewoluować i stać się czymś więcej niż abstrakcyjną instalacją w przestrzeni miejskiej. Jeż był pretekstem do integracji ludzi, do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Im bardziej abstrakcyjny pomysł tym bardziej wyrywa nas z szarości, codzienności, zachęca do niekonwencjonalnego myślenia.
Artystka chodziła od drzwi do drzwi, opowiadała o projekcie, nierzadko spotykając się z niedowierzaniem, czasem negatywnymi reakcjami i hasłem, że bardziej niż dmuchany jeż przydałyby się chodniki. Z czasem jednak lokatorzy zaczęli uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach organizowanych wokół przeskalowanej zabawki. Mieszkańcy nauczyli mnie, że najpiękniejszą rzeczą jaką może dać im artysta jest zainteresowanie ich światem, uwaga na ich problemy, swój czas i serdeczność. I to wystarczy, żeby otworzyli przed nim swój świat, czasami brutalny, ale dużo ciekawszy i piękniejszy niż sam mógłby stworzyć. A z budowania tej relacji  może powstać dzieło, które wzrusza i ma realny wpływ na życie na podwórku. – podkreśla Iza Rutkowska.
Artystka pierwszy raz pojawiła się na podwórku przy ulicy Mierniczej/Łukasińskiego/Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej latem 2015 roku. Wtedy rozpoczynała współpracę z Europejską Stolicą kultury i projektem - Wrocław. Wejście od Podwórza. Pierwszym etapem było zintegrowanie lokalnego środowiska wokół instalacji artystycznej – dmuchanego jeża. Kolejnym krokiem była już realizacja wspólnego pomysłu Izy Rutkowskiej, dzieciaków z podwórka, ich rodzin i wrocławskich aktywistów – kolonie dla dzieci z wrocławskiego Trójkąta i… oczywiście dla jeża. Środki na wyjazd do Ośrodka Rehabilitacji Jeży artystka wspólnie z mieszkańcami zebrała crowdfundingowo. Trzecią częścią współpracy artystki z mieszkańcami osiedla był konkurs na realizację pomysłu służącego wspólnocie. Pojawiło się wiele pomysłów i lokalnych inicjatyw oraz film, który opowiada o tym, co z integracji wyniknęło.
Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców będzie miał premierę 7 czerwca 2017 roku w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Po projekcji odbędzie się dyskusja z mieszkańcami podwórka.
Film ruszy w trasę po całej Polsce, by inspirować do działań wspólnotowych i do dyskusji o sztuce relacyjnej oraz strategiach rewitalizacji.

Wstęp wolny