MENU

REPERTUAR
Zobacz wszystkie >
wtorek 16 maja 2017
19:00

America Is Not Ready For This - film Karola Radziszewskiego - cykl KINO i SZTUKA
kup bilet

16.05.2017, 19:00
America Is Not Ready For This

film Karola Radziszewskiego, 67'

po projekcji spotkanie z artystą poprowadzi Marta Gendera

America Is Not Ready For This - inspiracją i punktem wyjścia dla filmu jest pobyt stypendialny w 1977 roku w Nowym Jorku polskiej artystki Natalii LL. W 2011 roku Karol Radziszewski postanawia wyruszyć w podróż do Ameryki, aby spotkać się z twórcami i galerzystami, których  wówczas poznała. Posiadając zaledwie kilka czarno-białych fotografii oraz wynotowane z opowieści Natalii nazwiska, Radziszewski rozpoczyna artystyczne śledztwo. Rozmawia z artystami - Mariną Abramović, Vito Acconcim, AA Bronsonem, Carolee Schneemann, galerzystą Antonio Homemem, krytykiem  Douglasem Crimpem oraz gwiazdą filmów Warhola - Mario Montezem. Rozmówcy przywołują atmosferę Nowego Yorku lat 70., dając obraz tego, z czym Natalia LL mogła się wówczas skonfrontować, analizują też, na co  Ameryka była wtedy „gotowa”. Radziszewski przywołuje wspomnienia Natalii, konfrontując jednocześnie polskie i zachodnie narracje historii sztuki. Artysta prowokuje serię pytań dotyczących zagadnień takich jak gender, sztuka feministyczna, sztuka konceptualna, queer oraz relacje Wschód-Zachód i ich wpływ na świat sztuki w kontekście żelaznej kurtyny. Film jest zarówno poszukiwaniem paraleli pomiędzy artystycznymi doświadczeniami Radziszewskiego i Natalii LL, jak i próbą głębszego spojrzenie na reguły gry pozycjonującej artystów w świecie sztuki, zarówno wtedy, jak i dzisiaj.

Karol Radziszewski (ur. 1980) - twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu "DIK Fagazine". Twórca "Queer Archives Institute". Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, Whitechapel Gallery w Londynie, VideoBrasil w Sao Paulo, Cobra Museum w Amsterdamie oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. Prague Biennale, New York Photo Festival w Nowym Jorku i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.
www.karolradziszewski.com

 

KINO i SZTUKA
W lutym w Miejskim Ośrodku Sztuki ruszył nowy cykl „KINO i SZTUKA”. Łączymy nasze siły, czyli sztukę, film oraz edukację. Duży ekran oddajemy artystom wizualnym – autorom filmów pełnometrażowych, dokumentalnych, fabularnych, animacji czy wideo performance. Wyświetlamy filmy reżyserowane przez kuratorów oraz artystów, które wychodzą poza ramy tradycyjnego kina. Prezentujemy kino, które jest otwarte na tradycję i eksperyment oraz takie, które nie jest obojętne na kwestie społeczne. „KINO i SZTUKA” to także okazja do dyskusji z twórcą filmu – po projekcji kinowej zapraszamy na spotkania z artystami.