MENU

REPERTUAR
Zobacz wszystkie >
wtorek 11 kwietnia 2017
18:00

WIEŻA Karoliny Breguły - cykl KINO i SZTUKA
kup bilet

11.04.2017, 18:00
Wieża

film Karoliny Breguły, 79'

po projekcji spotkanie z artystką poprowadzi Marta Gendera

W lutym w Miejskim Ośrodku Sztuki ruszył nowy cykl „KINO i SZTUKA”. Łączymy nasze siły, czyli sztukę, film oraz edukację. Duży ekran oddajemy artystom wizualnym – autorom filmów pełnometrażowych, dokumentalnych, fabularnych, animacji czy wideo performance. Wyświetlamy filmy reżyserowane przez kuratorów oraz artystów, które wychodzą poza ramy tradycyjnego kina. Prezentujemy kino, które jest otwarte na tradycję i eksperyment oraz takie, które nie jest obojętne na kwestie społeczne. „KINO i SZTUKA” to także okazja do dyskusji z twórcą filmu – po projekcji kinowej zapraszamy na spotkania z artystami.

Wieża to musical operowy o grupie ludzi mieszkających w tym samym betonowym bloku i wspólnie planujących budowę wieży z cukru na swoim osiedlu. Pełna absurdu i niepokoju historia utopijnego projektu nawiązuje do losów powojennej architektury mieszkaniowej, analizując ją nie z punktu widzenia jej twórców i teoretyków architektury, ale z pozycji użytkownika, mieszkańca modernistycznych osiedli i obywatela miasta. Wspomnienia pragnień, marzeń i wiary w nową, lepszą przyszłość zderzone zostają z trudną rzeczywistością oraz sprzecznościami wpisanymi w plany modernistów.

Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Muzyka: Ela Orleans
Reżyseria dźwięku: Weronika Raźna
Reżyseria świateł: Robert Mleczko
Kostiumy: Małgorzata Białobrzycka
Współpraca choreograficzna: Przemek Kamiński
Produkcja: Fundacja Witryna
Obsada: Joanna Cortes, Nina Czerkies, Roman Holc, Borys Jaźnicki, Ewa Konstanciak, Sylwester Kostecki, Anna Lubańska, Krzysztof Łapiński, Maciej Nawrocki, Ewa Mikulska, Wojciech Parchem

Karolina Breguła (ur. 1979) - artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka PWSTviT w Łodzi. Jej prace pokazywane były między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, w Jewish Museum w Nowym Jorku czy na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Laureatka drugiej nagrody w konkursie Spojrzenia 2013 i trzeciej nagrody Samsung Art Master 2007. Laureatka wielu stypendiów jak stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska i stypendium Funduszu Wyszehradzkiego. Autorka takich projektów jak Fire-Followers(2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003). Mieszka i pracuje w Warszawie.