MENU

WYDARZENIA

                      

ŚLADAMI BAUHAUSU – wykład Aleksandry Kędziorek

Cykl
BAUHAUS W GORZOWIE

23.04.2019, godz. 18:00

Co sprawiło, że Bauhaus – szkoła projektowania, która funkcjonowała przez zaledwie 14 lat i to poza głównymi ośrodkami miejskimi – jest dziś uważany za jeden z kamieni milowych w historii architektury i dizajnu? Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia założenia słynnej instytucji przyjrzymy się jej założeniom ideowym i dydaktycznym oraz temu, jak były one realizowane na różnych etapach jej działalności. Omówimy również życie-po-życiu Bauhausu, przyglądając się, jak emigrujący z nazistowskich Niemiec wykładowcy i wychowankowie szkoły rozprzestrzenili jej idee na całym świecie.

Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Współautorka podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta” pokazywanej w MACBA w Barcelonie, Muzeum Serralves w Porto, Yale School of Architecture, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie (2014-17). Kuratorka domu Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie (2013-2017). Stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2017), programu Bauhaus Lab Fundacji Bauhaus Dessau (2016), „Kultura polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza (2015), Graham Foundation for Advanced Studies in the Fine Arts (2013), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2010-11) i DAAD (2010).

BAUHAUS W GORZOWIE - zapraszamy do udziału w nowym cyklu spotkań poświęconych ideom Bauhausu. Dziedzictwo architektoniczne Gorzowa daje wiele powodów do tego, by świętować jubileusz 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau. W ciągu najbliższego roku przybliżymy mieszkańcom idee Bauhausu w różnych dziedzinach sztuki i odniesiemy się do regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Wydarzenie odbywa się we współpracy z gorzowskim Oddziałem SARP.


fot. Jim Hood, 2005 / Wikimedia Commons / CC-BY-2.5

wróć