MENU

Wystawy

LAURA PAWELA

CZTERY OSOBNE POKOJE Z ŁAZIENKĄ

2 czerwca – 1 lipca 2007 r.

Urodzona w 1977 r. w Rybniku. Absolwentka ASP we Wrocławiu. Dyplom z rzeźby w 2004 r. w pracowni prof. Leona Podsiadłego.

 „Ty i Ja i wszyscy, których znamy”, video instalacja, mailing, 2006

 Projekt zainspirowany filmem amerykańskiej artystki i performerski Mirandy July „Ty i Ja i wszyscy, których znamy”. Film opowiada o potrzebie miłości i walce z samotnością, pojawia się w nim jednak także wątek związany ze światem sztuki. Główną rolę w filmie gra sama Miranda July, która jest w nim artystką próbującą zainteresować kuratorkę dużego centrum sztuki swoimi pracami. Artystka wysyła dvd ze swoimi pracami pocztą, prosząc na końcu swojej kasety o oddzwonienie i powiedzenie słowa „macaroni”.

 Projekt Laury Paweli o tym samym tytule to eksperyment polegający na wykonaniu dokładnie tych samych czynności , które wykonała bohaterka filmu. Nakręcenie równie naiwnego video, rozesłanie dvd do kuratorów z prośbą o oddzwonienie i zakończenie akcji wystawą. Pawela wykonała swego rodzaju reactiment, ponownie przeprowadzając działania bohaterki z tą różnicą, ze wykonała je w świecie realnym, w Polsce.

Projekt stawia osoby, które w nim uczestniczyły wobec wykreowanych postaci z filmu „Ty i Ja…”powodując szereg pytań o wspólne relacje artysta-kurator, pozycje społeczne, stereotypy oraz funkcjonowanie instytucji kulturalnych.

„Ubezpieczenie talentu”, akcja dokumentacja video, fotografie, 2005/06

 Projekt „Ubezpieczenie talentu” polegał na poszukiwaniu firmy ubezpieczeniowej, która podjęłaby się wystawienia polisy obejmującej swoim zakresem wygaśniecie talentu. Z myślą o przyszłości w świecie piętnastominutowych karier, poszukiwania wciąż nowych twarzy, zainteresowania przede wszystkim tym, co nowe, artystka postanowiła spróbować ubezpieczyć swój „talent”, tak, aby w nagłym wypadku jego wygaśnięcia zabezpieczyć swoją przyszłość.

Na projekt składa się video dokumentujące kilka spotkań z agentami (nagrywanych ukryta kamerą) oraz cykl zdjęć.

Łazienka/Bathroom”, akcja, video, 2005, Strasburg/Francja

 Projekt „Łazienka” powstał podczas pobytu stypendialnego artystki w Strasbourgu, polegał na wyremontowaniu łazienki znajdującej się w pracowni instytucji goszczącej artystkę. Opłakany stan, w jakim artystka zastała łazienkę oraz szereg wydarzeń politycznych i społecznych związanych z referendum konstytucyjnym wpłynęły na podjęcie remontu łazienki.

Pobyt stypendialny artystki we Francji zbiegł się w czasie ze szczytem popularności polskiego hydraulika, symbolu taniego, polskiego robotnika, który stanowi zagrożenie dla pracowników francuskich. Francuska fobia i strach przed polskimi pracownikami zainspirował artystkę do zrezygnowania z działalności typowo twórczej i zajęcia się pracą, jak na stereotypowego Polaka przystało. Artystka zdecydowała się także wykorzystać środki finansowe  przeznaczone na wykonanie dzieła na odremontowanie łazienki.

„Train Your Artist”, animacja interaktywna, rysunek, 2005

http://laurapawela.com/stronalaury.htm 

hotel-fotografia-2006

train-your-artist-videostill-2005

wernisaz fot. M. Szalczynska

wernisaz fot. M. Szalczynska

wernisaz fot. M. Szalczynska

lazienka-2005-videostill

ubezpieczenie-talentu-fotografia-2006

wernisaz fot. M. Szalczynska

wernisaz fot. M. Szalczynska

wernisaz fot. M. Szalczynska

lazienka-po-remoncie-2005

y-i-ja-i-wszyscy-ktorych-znamy-video-still-2006

wernisaz fot. M. Szalczynska

wernisaz fot. M. Szalczynska

wernisaz fot. M. Szalczynska

wróć