MENU

WYDARZENIA

                      

KONTAKT. Spotkania ze sztuką na żywo - SZAWEŁ PŁÓCIENNIK - PO

Szaweł Płóciennik
PO - przysposobienie obronne
29 maja 2021, 18:00

Link do transmisji na fb: https://www.facebook.com/MOS.Gorzow/videos/924311074809794

White Flower to wcielenie performerskie Szawła Płóciennika. Akty spod znaku White Flower stawiają sobie za cel wykreowanie nowego, pozytywnego bohatera. Osobnik wyposażony jest we własny zestaw emocji a także w charakterystyczny dla siebie uniform. Zamaskowany żołnierz miłości, niemy kurator i kontestator rzeczywistości społecznie ważnej, pojawia się wszędzie tam gdzie jest potrzebny - na wernisażach, w przestrzeni publicznej, również w świecie wirtualnym.

Płóciennik wraz ze swoim bohaterem stworzył m.in. video performance "Chlebem i solą", "Bless" czy niedawno "Operacja Balon".     

"White Flower w pewnym stopniu jest kamuflażem, pod którym przenoszę własne odkrycia na polu nadświadomości, ale także jątrzeniem w narodowych stłumieniach".

Najnowszy pokaz Szawła Płóciennika nosi tytuł "PO - przysposobienie obronne". Będzie to prezentacja przeprowadzona w formie kursu, którego głównym tematem będą możliwości estetycznego zadośćuczynienia w stosunku do różnego rodzaju haseł o znamionach rasistowskich, pojawiających się w przestrzeni publicznej. Jakie wskazówki pozostawi nam White Flower? 

Szaweł Płóciennik (ur. 1987) – absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego, aneks w pracowni dr hab. Jana Mioduszewskiego, 2019); twórca powieści graficznych, malarz i performer. Założyciel Otwartej pracowni eksperymentu Kaplica. Uczestnik licznych wystaw w kraju i za granicą. Kurator projektu Oddział Przepiękny. Wyróżnienia: nominacja do nagrody Super Hiro w kategorii komiks roku 2012, nagroda im. Grzegorza Kowalika w konkursie Nalepsze Dyplomy ASP Coming Out 2015. Autor okładki albumu Kultura legendarnej formacji Izrael, 2017. Laureat Nagrody Twórczej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznana przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, 2018. Uczestnik wystawy Coming Out - Najlepsze Dyplomy ASP 2019. Laureat nagrody inicjatywy Entry 2019.

KONTAKT
Bezpośredni kontakt z publicznością jest jednym z postulatów sztuki performance. Artystki i artyści dążą do zbudowania bardziej autentycznych, pozbawionych dystansu, hierarchii relacji z odbiorcami, którzy stają się współtwórcami działania. Pandemia spowodowała rozdzielenie. Wymuszony dystans doskwiera wszystkim. Sztuka została pozbawiona najważniejszego czynnika, którym jest dialog oparty na realnej obecności innych, spontanicznych reakcjach oglądających, które wyrażały się gestem lub słowem. Aspekt cielesności nabiera dodatkowych znaczeń. Lekcja pandemii powoduje, że poznajemy właściwości naszego ciała poprzez nieobecność innych.

Kurator: Bartosz Nowak


Szaweł Płóciennik - PO

Szaweł Płóciennik - PO

Szaweł Płóciennik - PO

Szaweł Płóciennik - PO

Szaweł Płóciennik - PO

Szaweł Płóciennik - PO

wróć