MENU

WYDARZENIA

KONTAKT - SPOTKANIA ZE SZTUKĄ NA ŻYWO - VIR GALLERY

19 czerwca, 17:00

VIR Gallery
Karo Kwiecień, Ola Cząstka, Maryolkah, FKA, Patryk Lichota

VIR Gallery powstało na początku 2020 roku z inicjatywy studentów Mediów Interaktywnych i Widowisk UAM jako reakcja na ograniczenie działalności kulturalnej z powodu pandemii. Studenci zaprogramowali przestrzeń wirtualną, w której wystawili swoje prace multimedialne przedstawiające perspektywy na nową „codzienność”. Galeria rozwijała się, proponując comiesięczne wystawy. Rozbudowywała przestrzenie wirtualne i oferowała w nich koncerty online rozmaitych gatunków - od muzyki eksperymentalnej po postpunk. Obecnie organizuje intermedialne livestreamy koncertów i performansów wzbogacone o efekty wizualne. Tworzy tym samym „wideoklipy na żywo” w autorskim VIRowym stylu, które livestreamuje z Klubu Projekt LAB. VIR Gallery to ekipa przyjaciół ze studiów, oferująca inkluzywną, otwartą, alternatywną i współczesną platformę dla artystów_ek i twórców_czyń. Jej przestrzeń wirtualną jak i fizyczną przepełnia obraz, dźwięk, koncerty, wernisaże, sztuka, SZTUKA, s z t u k a, sztu-ka. 

Karo Kwiecień
Po roku od ostatniego koncertu w VIR Gallery Karo wraca z nowym materiałem. Stęskniona za wyrażaniem swoich emocji na deskach teatru tym razem otula elektronicznymi dźwiękami poezję współczesnych poetek, między innymi Julii Fiedorczuk, Joanny Pollakównej, a także noblistek w dziedzinie literatury: Louise Glück i Wisławy Szymborskiej. Wybrane wiersze w interpretacji Karo opowiadają o aktualnym stanie świata oraz jego ludzkich i nieludzkich mieszkańcach, a także ich relacjach. Kobieca perspektywa w poezji w połączeniu z emocjonalną muzyką i teatralną ekspresją Karo tworzą mieszankę  gwarantującą wiele wrażeń, a także skłaniają do przemyśleń.
https://soundcloud.com/karo-kwiecien

Ola Cząstka
Ola Cząstka - Lubię rzeczy niedokończone, pętle słowne i muzyczne, układanki, połączenia, żółte rymy niedokładne, bity niskie i wysokie wrzaski. Ten autorski set nazywam „kawałeczki niedokończone”. Nie umiem ocenić, czy są niedokończone, ale czasami mi się wydaje, że wszystko, co robię, jest trochę niedokończone. Podobają mi się rzeczy niedokończone. Nie potrafię jednoznacznie zdefiniować rodzaju muzyki, który będzie grany, będzie różnie, ale spójnie. Towarzyszyć mi będzie Adam Romel, wspaniały człowiek i gitarowiec, który dźwiękami swojej gitary obleje cały ten secik (odpowiada on też między innymi za to, że będzie równo). Adam Romel serdecznie cię pozdrawiam i dziękuję.
https://www.instagram.com/p/B3uzIHCn7u_/

Maryolkah
Maryolkah robi muzę do słuchania na imprezach jak i w drodze powrotnej po nich. „Gangsta softie”, mieszanka kultur, odniesień, stylów, doświadczeń, społeczności i idei złączonych w jedno unikatowe brzmienie. Zaprezentuje materiał ze swojej niedawno wydanej płyty „Dope, Money & Fame”. Będzie mocny bit, będzie post-internet, będzie dużo queeru, będą nieoczekiwane zestawienia, będzie mocna impreza i esencja bycia samoukiem dążącym do stworzenia autorskiego seta.
Maryolkah po wykonywaniu na deskach VIR Gallery seta „Under the Covers” - coverów akustycznych w stylu dreampopowym - tym razem przedstawi utwory autorskie. Zagości muzyka elektroniczna z domieszką elementow akustycznych.
https://www.youtube.com/watch?v=DCNZIu5V32c

FKA
Djka, raczkująca producentka penetrująca szeroko pojętą elektronikę. W swojej twórczości zabiera odbiorcę w sensualną podróż, serwując enigmatyczne, pełne soczystej barwy dźwięki, które swoją wypowiedzią wywołują psychosomatyczne doświadczenia. Zagra Liveact z wykorzystaniem analogowych instrumentów.
https://www.youtube.com/watch?v=EJ2qc30BOxw&t=427s

Patryk Lichota
Patryk Lichota – muzyk znany m.in. z zespołów Chór Czarownic  oraz kakofoNIKt & Chór Pogłosy (laureaci 1. miejsca na konkursie Nowa Tradycja 2019). Wcześniej związany z międzynarodową sceną muzyki improwizowanej oraz industrial/noise. Współzałożyciel wytwórni Axis Cactus Records. Tworzy również muzykę do teatru, słuchowisk i filmu. Podczas występu zaprezentuje nawiedzoną wersję elektronicznego swingu, przeżutego przez pasaże usterek i wyplutego wraz z abstrakcyjnymi sekwencjami syntezatorów, kontrolowanymi przez theremin i mięśniowe sensory ruchu.

 

KONTAKT
Bezpośredni kontakt z publicznością jest jednym z postulatów sztuki performance. Artystki i artyści dążą do zbudowania bardziej autentycznych, pozbawionych dystansu, hierarchii relacji z odbiorcami, którzy stają się współtwórcami działania. Pandemia spowodowała rozdzielenie. Wymuszony dystans doskwiera wszystkim. Sztuka została pozbawiona najważniejszego czynnika, którym jest dialog oparty na realnej obecności innych, spontanicznych reakcjach oglądających, które wyrażały się gestem lub słowem. Aspekt cielesności nabiera dodatkowych znaczeń. Lekcja pandemii powoduje, że poznajemy właściwości naszego ciała poprzez nieobecność innych.
Cykl spotkań KONTAKT jest próbą odbudowania zaburzonych relacji, być może tymczasową odwilżą. Sytuacja skłania zaproszone osoby do zbadania czym jest żywy kontakt, czy jesteśmy w stanie go zastąpić innymi formami komunikacji i z jakim skutkiem.

Kurator: Bartosz Nowak

 


KONTAKT - spotkania ze sztuką na żywo

Karo Kwiecień

Ola Cząstka

Maryolkah

Patryk Lichota

wróć