MENU

WYDARZENIA

                      

ADAPTACJE - Marta Romankiv

Marta Romankiv, SHOW ME YOUR HANDS: REBELS, 2020
Przystanek komunikacji miejskiej przy ul. Walczaka
 
W 2020 roku w Polsce i w Białorusi kobiety stały się głównym motorem sprzeciwu wobec autorytarnej władzy, walki o demokrację i prawa człowieka. Edycja cyklu Show Me Your Hands pod tyt. Rebels została wykonana we współpracy z uczestniczkami listopadowych protestów w Polsce. Wydruki są nie tylko wyrazem sprzeciwu kobiet wobec opartego na władzy i przemocy patriarchalnego systemu, ale także propozycją definiowania współczesnej kobiecości poprzez aktywizm i walkę.
 
Marta Romankiv – urodzona w 1995 roku we Lwowie (Ukraina). Jest artystką interdyscyplinarną, twórczynią instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Studiowała na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracę magisterską zrealizowała na Akademii Sztuki w Szczecinie. Dyplom został wyróżniony Nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za Najlepsze Dyplomy.

Adaptacje. Sztuka w przestrzeni Gorzowa
Podczas pandemii Miejski Ośrodek Sztuki wychodzi z działaniami także poza obiekt przy ul. Pomorskiej. Do udziału w projekcie zaproszono artystów z Polski i zagranicy, którzy komentują doświadczenie funkcjonowania w tym wyjątkowym okresie wymagającym bezustannej adaptacji do nowych warunków. Sztuka zaistnieje w przestrzeni Gorzowa: pojawi się na billboardach, plakatach, w pustych witrynach; zatrzyma nas w centrum miasta i na jego obrzeżach. Celem projektu jest zachęta do wspólnej uważnej refleksji nad współczesnością.
 
Artyści: Basia Bańda, Gosia Bartosik, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Paweł Dunal, Michał Frydrych, Jakub Gliński, Karolina Jabłońska, Magdalena Łazarczyk, Dominika Olszowy, Marta Romankiv, Simone Ruess, Paweł Susid, Małgorzata Wielek – Mandrela, Wykwitex, Paweł Żukowski
Kuratorzy: Marta Gendera, Gustaw Nawrocki, Bartosz Nowak
Projekt graficzny: Monika Szalczyńska


Marta Romankiv, SHOW ME YOUR HANDS: REBELS, 2020

Marta Romankiv, SHOW ME YOUR HANDS: REBELS, 2020, przystanek przy ul. Walczaka

Marta Romankiv, SHOW ME YOUR HANDS: REBELS, 2020, przystanek przy ul. Walczaka

wróć