MENU

Wystawy

MAGAZYN ZBIORÓW - CZĘŚĆ KOLEKCJI CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ W OROŃSKU

Otwarcie: 6.09, godz. 18:00
Wystawa czynna do 20.10.2019

Magdalena Abakanowicz
Paweł Althamer
Kuba Bąkowski
Michalina Bigaj
Miłosz Flis
Daria Grabowska
Jerzy Jarnuszkiewicz
Kijewski/Kocur
Katarzyna Kobro
Bartosz Kokosiński
Piotr Kurka
Maciej Kurak & Max Skorwider
Kamil Kuskowski
KwieKulik
Natalia Lach-Lachowicz
Artur Malewski
Państwo Neuhamer,
Adam Procki
Zofia Pugetowa
Marta Pszonak
Łukasz Skąpski
Wanda Sokołowska
Martyna Szwinta
Magdalena Więcek-Wnuk

Wystawa – prezentowana wcześniej w Muzeum Narodowym w Rydze na Łotwie, w Galerii Zbrojownia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w ramach międzynarodowego Kongresu Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT, w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku, w Galerii Bielskiej BWA – jest kolejną wersją nowego spojrzenia na kolekcję Centrum Rzeźby Polskiej. Po raz pierwszy poza naszą siedzibą prezentujemy przeszło dwadzieścia obiektów, które od lat rezydowały w magazynach, między innymi: Kuby Bąkowskiego, Kamila Kuskowskiego, Zofii Pugetowej, Łukasza Skąpskiego oraz zupełnie nowa niezwykle poruszająca praca – uczta zrealizowana specjalnie na potrzeby wystawy duetu Państwa Neuhamer, traktująca o wymarłych gatunkach zwierząt.

W Gorzowie pokazujemy niewielką część orońskiej kolekcji obejmującej około 1700 rzeźb, obiektów, instalacji i innych dzieł, które są przeznaczone do prezentacji w galeriach, a także na zewnątrz, w przestrzeni publicznej bądź w krajobrazie. Kolekcjonowanie współczesnej sztuki i określenie profilu kolekcji jest tyleż ważnym co fascynującym zadaniem. Dotyczy to zwłaszcza naszego Parku Rzeźby, który nabiera współczesnego, międzynarodowego charakteru. Jego przemianę rozpoczęła instalacja Przejście Jarosława Kozakiewicza – pomost ułożony na tafli wody parkowego stawu i rzeźba Czajniczek łódzkiej artystki Marty Pszonak, pokazywane na bielskiej wystawie w postaci fotogramów oddających oroński krajobraz. W ostatnich latach dołączyły do nich nowe realizacje: rzeźby Macieja Szańkowskiego, Thorstena Goldberga, Tony Cragga, Rafała Rychtera, Pawła Grobelnego, a także instalacja dźwiękowa duetu Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala.

Prezentacji towarzyszy film o wystawie kolekcji zrealizowany w Rydze autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka.
Wydany z okazji serii wystaw orońskiej kolekcji katalog "Kunszt. 100 lat polskiej rzeźby" oraz publikacja "Rzeźba dzisiaj" przybliżają profil narodowej instytucji kultury jaką jest Centrum Rzeźby Polskiej oraz charakter współczesnego rzeźbiarstwa.

Kurator: Leszek Golec

Współpraca: Henryk Gac, Zbigniew Sejwa

Sponsor:

 

 


wróć